Cifre citite pe 25 octombrie 2026

Băile termale din Budapesta în cifre (2026)

Câte băi are Budapesta, câți oameni merg la ele, care baie are cea mai mare parte, când e liniște în apă și cât costă un bilet de o zi în 2026. Fiecare cifră vine din rapoartele auditate ale operatorului municipal, de pe site-urile băilor sau de la Oficiul Central de Statistică al Ungariei (KSH), cu sursa și data la care am citit-o.

Ce înseamnă aceste cifre pentru baia ta: sunt aglomerate băile din Budapesta?

Câte băi are Budapesta

Numărul de băi din Budapesta în 2025, după KSH: 52. Dintre ele, 46 au fost deschise tot anul, iar 9 sunt clasificate drept băi medicinale. Au înregistrat 7,70 milioane de intrări, față de 8,89 milioane în 2019. În toată Ungaria, numărul băilor era 435, cu 34,0 milioane de intrări, așa că Budapesta a avut 22,7% din intrările din toată țara. Cifrele acoperă toți operatorii, de la băile termale ale orașului până la spa-urile de hotel și bazinele de înot.

AnulBăidintre care medicinaleIntrări (mii)
201060105.670
201162115.950
201283116.620
20137787.542
20147387.338
20157087.773
20167268.023
20176687.677
20185387.732
20195898.893
20205593.537
20215494.177
20225297.074
20235297.405
20245197.698
20255297.703

KSH numără fiecare intrare, așa că cineva care înoată de două ori pe săptămână e numărat de multe ori. O baie poate avea mai multe tipuri deodată (termală, de agrement, bazin de înot), iar numărul băilor se schimbă când KSH reclasifică unități, deci citește seria lungă ca pe o tendință.

Sursa: tabelul KSH STADAT 27.1.2.6; tabelul KSH STADAT 27.1.1.28, citit pe 25 octombrie 2026

Intrări pe fiecare baie, 2019 până în 2025

Operatorul municipal, Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH), administrează băile termale și ștrandurile publice din Budapesta. Unitățile lui au înregistrat 3,82 milioane de intrări în 2025, față de 5,06 milioane în 2019, o scădere de 24,4%. Széchenyi a pierdut 27,8% față de 2019 și tot a avut 35% din toate intrările, cam 3.670 pe zi. Clasamentele de aici sunt valabile doar între băile BGYH; KSH nu publică cifre pe fiecare baie, așa că băile private și spa-urile de hotel nu apar în acest tabel.

Baia2019202120222023202420252025 față de 2019Pe zi, 2025
Széchenyi1.854.754496.8551.287.1261.365.9131.374.6921.339.537-27,8%3.670
Lukács426.275214.088307.895371.330381.660388.867-8,8%1.065
Paskál444.926229.036340.708356.127358.931360.510-19,0%988
Rudas365.206141.688293.895292.060311.144335.653-8,1%920
Csillaghegy263.997144.013262.985293.160319.600316.836+20,0%868
Gellértînchisă din 1 oct. 2025658.144161.974341.144393.515420.381315.265n.d.1.155
Palatinus346.170209.111315.039297.580336.562297.337-14,1%815
Pesterzsébet128.761131.418239.041264.356284.065282.013+119,0%773
Dandárparțial închisă din iunie 2024 până în august 2025146.00249.59190.322111.06654.58481.741n.d.n.d.
Rómaidoar vara70.52548.30561.30251.85467.39249.781-29,4%n.d.
Pünkösdfürdődoar vara30.59717.28632.25331.32337.14928.292-7,5%n.d.
Királyînchisă, doar tururi ghidate100.005n.d.n.d.05801.445n.d.n.d.
Dagályîn afara BGYH din 2020220.962n.d.n.d.n.d.n.d.n.d.n.d.n.d.
Toate unitățile BGYH5.056.3241.855.6073.600.0373.834.5643.967.3103.820.352-24,4%10.467

Intrările nu sunt persoane: cine are abonament de sezon e numărat de fiecare dată. Anul 2020 lipsește, pentru că băile au stat închise o mare parte din an, iar 2021 a fost un an incomplet (închideri din cauza COVID). Totalul operatorului include și unități fără rând propriu (cum ar fi bazinul Szérűskert), de aceea după 2019 rândurile nu dau totalul. Totalul din 2019 include Dagály și Király. Cifra pe zi împarte intrările din 2025 la 365, iar la Gellért la cele 273 de zile de funcționare.

Sursa: BGYH, raportul anual auditat 2025; BGYH, raportul anual 2024; BGYH, raportul anual 2023; BGYH, raportul anual 2022; BGYH, raportul anual 2020, citit pe 25 octombrie 2026

Venituri și venit pe intrare

Veniturile nete ale BGYH au ajuns la 27,1 miliarde de forinți în 2025, față de 18,4 miliarde în 2019, cu mai puține intrări. Széchenyi a adus 52% din ele. Dacă împarți veniturile fiecărei băi la intrările ei, ies cam 10.534 Ft pe intrare la Széchenyi și 3.696 Ft la Pesterzsébet.

BaiaVenituri nete 2025 (mil. Ft)Parte din venituriVenit pe intrare
Széchenyi14.11152,1%10.534 Ft
Gellért3.33312,3%10.572 Ft
Rudas2.71210,0%8.079 Ft
Lukács1.9427,2%4.995 Ft
Palatinus1.2644,7%4.251 Ft
Pesterzsébet1.0423,9%3.696 Ft
Paskál9953,7%2.760 Ft
Csillaghegy7993,0%2.521 Ft
Dandár2160,8%2.637 Ft
Római1510,6%3.026 Ft
Pünkösdfürdő600,2%2.118 Ft
Toate unitățile BGYH27.062100%7.084 Ft

Venitul pe intrare este venitul net împărțit la numărul de intrări, calculul nostru. Nu este prețul biletului: include masaje, Private Spa și tot ce se vinde în baie.

Sursa: BGYH, raportul anual auditat 2025, citit pe 25 octombrie 2026

Lunile cele mai aglomerate și cele mai liniștite

2022 este singurul an complet pentru care operatorul a publicat un grafic lunar cu cifre (în 2021 băile au stat închise până în primăvară). Iulie a fost luna cea mai aglomerată, cu 13.812 intrări pe zi în toate unitățile, iar ianuarie cea mai liniștită, cu 6.318, un raport de 2,2 la 1. Cifrele trimestriale din 2019 și 2025 arată același vârf de vară.

Luna (2022)IntrăriPe zi
Ianuarie195.8606.318
Februarie210.7827.528
Martie225.5627.276
Aprilie247.6728.256
Mai266.4488.595
Iunie386.12212.871
Iulie428.16413.812
August416.02813.420
Septembrie235.9337.864
Octombrie270.1438.714
Noiembrie259.9918.666
Decembrie275.0268.872

Intrări pe trimestre, toate unitățile BGYH

Trimestrul20192025
Ianuarie până în martie980.901858.659
Aprilie până în iunie1.285.513970.128
Iulie până în septembrie1.607.0451.119.178
Octombrie până în decembrie1.182.865872.387

Intrări de wellness (fără procedurile medicinale prescrise de medic) în toate unitățile BGYH, inclusiv ștrandurile deschise doar vara, care ridică iunie, iulie și august. 2022 a fost un an de revenire după COVID. Trimestrul al patrulea din 2025 e deja fără Gellért.

Sursa: BGYH, raportul anual 2022; BGYH, raportul anual 2020; BGYH, intrări și venituri pe trimestre 2025, citit pe 25 octombrie 2026

Seara târziu la băi

Din 1 iulie 2025, în fiecare zi a săptămânii o baie rămâne deschisă până la ora 22. La ora 21, numărul mediu de oameni dintr-o astfel de baie a fost 186. În toată compania, numărul clienților intrați între 20 și 22 a fost de doar 319 pe săptămână, cam 46 pe zi, iar 57% dintre ei au folosit o reducere pentru locuitorii Budapestei.

OraClienți înăuntru, în medie
20:00240
20:30222
21:00186
21:30145
22:0058

Media tuturor băilor cu program prelungit, din 1 iulie 2025. Operatorul nu dă aceste cifre pe fiecare baie.

Sursa: BGYH, raportul anual auditat 2025, citit pe 25 octombrie 2026

Cu cine împarți apa

Pentru vara lui 2024, operatorul a estimat raportul dintre oaspeții străini și cei maghiari din cele patru băi istorice (Széchenyi, Gellért, Lukács și Rudas) la circa 80 la 20, în medie, iar principalele țări de origine au fost Regatul Unit, Statele Unite ale Americii, Spania și Italia. Înainte de închidere, numărul zilnic de oaspeți la Gellért era între 1.000 și 1.200, cam 95% din străinătate. Cele patru băi istorice au avut 61,5% din toate intrările de wellness în 2025, față de 63,3% în 2024.

Aceste ponderi sunt estimări publicate de operator, nu numărători bilet cu bilet.

Sursa: BGYH, știre despre oaspeții din vara lui 2024; BGYH, raportul anual auditat 2025, citit pe 25 octombrie 2026

Intrări medicinale cu rețetă

Numărul intrărilor medicinale la BGYH în 2025 a fost 182.941. Sunt proceduri prescrise de medic și decontate parțial de asigurările de sănătate din Ungaria. Asta înseamnă 4,8% din toate intrările, iar Lukács a preluat 44% dintre ele, mai mult decât oricare altă baie BGYH.

Baia2025Pondere2024
Lukács80.68044,1%83.173
Széchenyi48.11326,3%51.563
Paskál15.3258,4%17.388
Pesterzsébet13.4567,4%13.609
Gellért9.9075,4%13.743
Palatinus8.6934,8%9.490
Rudas3.4341,9%2.602
Dandár3.3331,8%4.925
Toate unitățile BGYH182.941100%196.493

Sursa: BGYH, raportul anual auditat 2025; BGYH, raportul anual 2024, citit pe 25 octombrie 2026

Prețul biletului de o zi în 2026

Un bilet de o zi pentru adulți costă la Széchenyi 13.200 Ft (circa 191 de lei) de luni până joi, iar la Dandár 3.500 Ft (circa 51 de lei). În timpul săptămânii, Széchenyi costă deci de 3,8 ori mai mult decât Dandár.

BaiaZile lucrătoareWeekendPerioade de vârf
Széchenyicu dulăpiorweekend de vineri13.200 Ft14.800 Ft15.800 Ft
Rudastoate zoneleweekend de vineri12.000 Ft15.000 Ft16.000 Ft
Lukácsweekend de vineri7.000 Ft8.000 Ftn.d.
Paskál4.700 Ft5.700 Ftn.d.
Pesterzsébet4.700 Ft5.700 Ftn.d.
Csillaghegy4.500 Ft5.000 Ftn.d.
Palatinusprețul de la data citirii, vara poate fi altul3.800 Ft4.200 Ftn.d.
Dandár3.500 Ft4.000 Ftn.d.

Bilete de o zi pentru adulți, după pagina de prețuri 2026 a fiecărei băi. La Széchenyi, Lukács și Rudas prețul pentru zilele lucrătoare se aplică de luni până joi, iar cel de weekend de vineri până duminică; celelalte băi dau pur și simplu un preț pentru zilele lucrătoare și unul pentru weekend. Perioadele de vârf le stabilește operatorul. Din octombrie 2025, Rudas și Lukács socotesc vinerea zi de weekend.

Conversie la 1 RON = 69 HUF, cursul de referință BCE din 23 octombrie 2026. Cursurile se schimbă, așa că sumele în lei sunt orientative.

Sursa: site-ul Széchenyi; site-ul Rudas; site-ul Lukács; site-ul Paskál; site-ul Pesterzsébet; site-ul Csillaghegy; site-ul Palatinus; site-ul Dandár, citit pe 25 octombrie 2026

Temperatura apei

Fiecare baie își publică singură temperaturile bazinelor. Baia turcească de la Rudas are șase bazine între 16 și 42 °C, iar bazinele termale în aer liber de la Széchenyi au între 36 și 38 °C.

BaiaBazinulApa
SzéchenyiBazine termale în aer liber36 până la 38 °C
Bazin de agrement32 până la 34 °C
Bazin de înot26 până la 28 °C
Bazine medicinale interioare28 până la 40 °C
Bazine de imersie18, 40 °C
RudasBazinele băii turcești16, 28, 30, 33, 36, 42 °C
Bazine de wellness11, 32, 36, 42 °C
Bazin panoramic pe acoperiș36 °C
Bazin de înot29 °C
LukácsBazine termale32, 36, 40 °C
Bazin de agrement în aer liber33 până la 35 °C
Bazine de imersie20 °C
Bazin de înot22, 26 °C
PaskálBazine medicinale38 °C
Bazine de imersie42, 20 °C
Bazin de agrement36 °C
Bazine în aer liber26 până la 36 °C
DandárBazine medicinale35, 38 °C
Bazin de agrement36, 38 °C

Sursa: site-ul Széchenyi; site-ul Rudas; site-ul Lukács; site-ul Paskál; site-ul Dandár, citit pe 25 octombrie 2026

Băi închise și schimbări

Trei băi istorice ale orașului sunt închise, iar încă una s-a redeschis complet abia în 2025.

BaiaSituația
GellértÎnchisă din 1 octombrie 2025 pentru o renovare completă; operatorul se așteaptă să o redeschidă în 2028. Investiția planificată este de 20 de miliarde de forinți. Baia s-a deschis în 1918, iar ultima renovare completă a durat din 1972 până în 1983.
KirályÎnchisă pe termen nedeterminat. Din ianuarie 2018 nu mai are autorizație sanitară. Operatorul organizează acolo tururi ghidate, 1.445 de intrări în 2025. Construcția a început în 1565.
RácÎnchisă din 2002. BGYH a cumpărat baia împreună cu hotelul pe 4 august 2021 cu 5.088.240.000 de forinți și din noiembrie 2025 alege firma care va face renovarea.
DandárÎnchisă pe 15 iunie 2024, redeschisă parțial pe 13 decembrie 2024 și complet din nou din 1 august 2025.

Sursa: Baia Gellért, pagina cu programul; BGYH, comunicat de presă din 25 septembrie 2025; site-ul Băii Király; pagina despre istoria Băii Király; BGYH, raportul anual 2020; BGYH, raportul anual auditat 2025; BGYH, pagina despre Baia Rác, citit pe 25 octombrie 2026

Cum folosești aceste cifre

Jurnaliștii, studenții și bloggerii pot folosi cifrele de pe această pagină. Te rugăm să citezi sursa originală de sub fiecare tabel (BGYH, KSH sau site-ul băii) și să pui un link către această pagină, ca cititorii să vadă de unde vine fiecare cifră.

Hungary Unlocked, Băile termale din Budapesta în cifre (2026), pe baza datelor BGYH și KSH, https://hungaryunlocked.com/ro/budapest-thermal-baths-statistics/

De unde vin cifrele

  • Intrările pe fiecare baie vin din rapoartele anuale auditate ale BGYH (situațiile financiare și raportul de activitate), fiecare tabel verificat cu totalurile operatorului. Intrările sunt accesări: wellness plus proceduri medicinale cu rețetă.
  • Tabelele preiau fiecare cifră fără rotunjire; cardurile și textul rotunjesc. Ponderile, cifrele pe zi, schimbările față de 2019 și venitul pe intrare sunt calculele noastre pe baza cifrelor publicate.
  • Cifrele KSH acoperă toate băile din Budapesta, oricine le-ar administra. Cifrele BGYH acoperă doar băile și ștrandurile operatorului, de aceea cele două totaluri diferă.
  • Prețurile și temperaturile apei vin de pe site-ul fiecărei băi, la data arătată. Când apare un raport anual nou, un an nou la KSH sau o listă nouă de prețuri, tabelul se schimbă, iar data de sus odată cu el.
  • Ai găsit o cifră care nu mai corespunde sursei? Scrie-ne la hello@hungaryunlocked.com și o verificăm.

Întrebări

Câte băi termale sunt în Budapesta?

KSH a numărat 52 de băi în Budapesta în 2025, dintre care 9 clasificate drept băi medicinale. Cifra cuprinde toți operatorii și toate tipurile, de la băi termale la bazine de înot. Băile termale publice precum Széchenyi, Lukács și Rudas sunt administrate de operatorul municipal BGYH.

Câți oameni merg la băile din Budapesta într-un an?

Toate băile din Budapesta au înregistrat 7,70 milioane de intrări în 2025 (KSH). Unitățile operatorului municipal au avut 3.820.352 de intrări, cu 24,4% mai puține decât cele 5.056.324 din 2019.

Care este cea mai vizitată baie din Budapesta?

Dintre băile operatorului municipal, Széchenyi, cu 1.339.537 de intrări în 2025, cam 35% din totalul operatorului și circa 3.670 pe zi. KSH nu publică cifre pe fiecare baie, așa că băile private și spa-urile de hotel nu pot fi comparate.

Când sunt cele mai liniștite băile din Budapesta?

În cifrele lunare ale operatorului pe 2022, ianuarie a fost luna cea mai liniștită, cu circa 6.300 de intrări pe zi în toate unitățile, față de circa 13.800 în iulie. Și seara târziu e liniște: în serile cu program prelungit, la ora 21 erau în medie 186 de oameni într-o baie.

Cât costă Széchenyi în 2026?

După pagina de prețuri 2026, un bilet de o zi pentru adulți cu dulăpior costă 13.200 Ft de luni până joi, 14.800 Ft de vineri până duminică și 15.800 Ft în perioadele de vârf.

Pot folosi aceste statistici în articolul meu?

Da. Citează sursa originală de sub fiecare tabel și pune un link către această pagină, ca cititorii să poată verifica cifra și data.